WordPress või Joomla?

Sisuhaldustest

On olemas mitmeid erinevaid kodulehe tegemise viise. Kümme aastat tagasi ehk kuni aastani 2007 tehti valdav enamus kodulehti kasutades programmeerimiskoode HTML, CSS ja Flash. Nüüdseks on see kardinaalselt muutunud ning CMS (Content Management System) ehk eesti keeles lihtsalt sisuhaldussüsteem domineerib kodulehtede platvormide loomisel. Seda väga lihtsatel põhjustel: odavam (enamik sisuhaldussüsteeme on täiesti tasuta kasutamiseks. Kiirem (kvaliteetse kodulehe loomiseks kulub oluliselt vähem aega). Lihtsam (kodeerimise ja programmeerimise oskuseid pole enam nii palju tarvis. 2 kõige populaarsemat sisuhaldusplatvormi on WordPress ja Joomla. Kumba sisuhaldussüsteemi eelistada?

WordPress versus Joomla

WordPressil on palju rohkem tasuta kujundusi, kuid olulisem on see, et WordPressil on tasuta pluginaid (lisaprogramme) palju enam kui Joomlal. Mõlemat CMS-i uuendatakse suhteliselt sama tihedusega. WordPressi keskmiselt 42 päeva järel ning Joomla-t 36 päeva järel. WordPressi suurimaks miinuseks on andmemaht ehk kui on tegemist väga suure veebilahendusega (kümned tuhanded e-poe tooted või ülisuur külastatavus) siis on vaja osta juurde suurel hulgal kettamahtu. Joomla sisuhaldussüsteem nõuab vähesemal määral andmemahtu, aga vähemalt mingil määral teadmisi programmeerimisest. Valikut teha on päris raske, sest ühte süsteemi kasutama hakates on raske minna üle teisele süsteemile. Seda eriti juhul kui algselt on kasutusel WordPress. 

Kokkuvõte

WordPress sobib väga hästi väikeste ja keskmise suurustega kodulehtede jaoks (lihtsama kodulehe saab luua oskamata programmeerimiskoodi) ehk kui Sa ei soovi muretseda üleliia palju kodeerimise ja tehniliste aspektide üle siis WordPressiga on muudatuste tegemine oluliselt lihtsam ja kiirem ning lõppkasutajale on WordPressi haldamine oluliselt lihtsam.

Joomla sobib paremini suurtemate e-poodide jaoks, kuna nõuab vähem andmemahtu, kuid kasuks tuleb programmeerimiskoodi tundmine.

Kokkuvõtvalt kui lood suuremahulise e-poe või plaanid väga suurt külastatavust ning plaanid veebilahenduse haldamise jätta täielikult veebihaldurile siis soovitame valida Joomla ning kui soovid lihtsalt hallatavat lehte, kus muudatuste tegemine on kiire ning kogu süsteem paindlikum siis kindlasti WordPressi.