Koduleht sai valmis, kuidas saada külastusi?

Kõigepealt on tarvis koduleht internetis nähtavaks teha

Uue kodulehe elu netiavarustes algab totaalse üksindusega. Koduleht võib olla suurepärase kujunduse ja funktsionaalsusega, aga kui keegi seda ei külasta, siis pole sellest mingit kasu. Kõige tähtsam on kiiresti otsingumootoritesse pääsemine. Eelkõige muidugi suurimasse ehk Googlesse. Otsingumootorid indekseerivad ka ise kodulehti, kuid see võtab aega. Leitavuse kiirus sõltub kolmest tegurist:

  1. Kodulehe tuntus
  2. Kas sisu on otsirobotite jaoks hästi arusaadav
  3. Kodulehe ülesehitus ja struktuur 

1. Tee koduleht tuntumaks

Kodulehe tuntus sõltub alguses sellest, kas teistest allikatest (teised kodulehed, foorumid, blogid jne) lingitakse (viidatakse) sinu kodulehele ehk kas sinu kodulehest on juttu ka teistes kohtades peale su enda kodulehe. Väga oluline on ka viite allikas ehk mida kvaliteetsem kanal, seda kõrgemalt hindab robot ka sinu kodulehte. Kokkuvõtvalt, mida rohkem viiteid ja eriti kvaliteetseid viiteid, seda kiiremini otsimootor sinu kodulehe ka indekseerib. Peale indekseerimist määrab edasise edu see, kui palju on sisu, kui hästi see on esitatud, kui palju on külastusi, kui kaua külastused kestavad, kui kiire on koduleht ja paljust paljust muust. Uus koduleht indekseeritakse otsimootorite poolt üldjuhul paari nädalaga, kuid kui sa selleks midagi ei tee, siis võib see võtta aega ka paar kuud ja kauem. Alustada võid sellest, et registreerid ise oma koduleht suuremates otsimootorites ära. Kui teed seda ise, siis soovitame registreerida kolmesse tähtsamatesse:

  1. Google: google.com/webmasters/tools/submit-url?continue=/addurl
  2. Bing: bing.com/toolbox/submit-site-url
  3. Neti.ee http://www.neti.ee/cgi-bin/teema/ARI/

Miks peale Google ka Bing? Paljud Windowsiga arvutid pakuvad vaikimisi otsinguks Bingi ja märkismisväärne osa kasutajatest ei muuda seda ära. Seega tee oma koduleht ka Bingis nähtavaks.

Miks Neti.ee? See on suurim kodumaine otsimootor. Enim kasutavad seda vanemad inimesed. Kui lisad enda koduehe lingi, siis ära unusta valimast kataloogist ka sobivat valdkonda. 

Pärast sisestamist arvesta, et otsimootorid analüüsivad hoolikalt ka lehe sisu ja muid tegureid ja võivad ndekseerida selle hoopis teiste märksõnadega kui sa eeldasid. Ei maksa loota, et koduleht kohe otsingutulemustes esimeseks tuleks – tavaliselt on esimeste tulemuste seas kodulehed, millega on tehtud kuude ja aastatepikkust tööd. Lisaks on tulemustes ees ka reklaamlingid (Googles tavaliselt 3 esimest). Neid positsioone saad ka ise osta. Google’il on selleks spetsiaalne keskkond Adwords, mille kaudu saad osta soovitud märksõnadega enda kodulehele kõrge positsiooni. 

2. Tee koduleht otsimootortele arusaadavaks

Kodulehe sisu peab olema otsimootoritele lihtsalt arusaadav ja see ei tohi anda veateateid. Kõigile robotite päringutele peab tulema vastuseks 200 / OK   Selle kontrollimiseks kasuta tasuta vahendit tools.pingtom.com  Saad teada ka palju muud olulist oma kodulehe kohta, näiteks kodulehe kiiruse. Kasuta oma kodulehel Sitemapi. Enamus sisuhaldussüsteeme (CMS-e) loob Sitemapi, mille kaudu otsingumootorid leiavad kogu vajaliku info veebilehe struktuuri kohta. See on paljudel juhtudel kujul www.domeeninimi.ee/sitemap.xml Kontrolli kas su kodulehel on Sitemap, seda saad teha näiteks selle vahendiga https://website.grader.com/ Kui pole siis lisa tasuta Sitemapi plugin, kirjuta pluginate otsingusse Sitemap ja vali populaarseim. 

3. Kasuta kodulehel lihtsat ülesehitust ja struktuuri

Kodulehel peab olema arusaadav ülesehitus ja struktuur. Flashis, Javascriptis või piltides tehtud kodulehtedest otsimootorid hästi aru ei saa. Seega eelista alati head ja tuntud lahendust, näiteks WordPressi. Kõigile lehtedele lisa eraldi pealkirjad ja tutvustus (SEO title ja description). Täpsemalt optimeerimisest saad lugeda siit: https://webberry.eu/kodulehe-optimeerimine/ Arvesta, et kdoulehe sisu peab olema lihtne ja loogline nii robotitele kui inimestele, lisainfo: https://webberry.eu/kodulehe-sisu-parandamine/

Avalda sotsiaalset survet ehk küsi sõprade ja tuttavate abi 

Otsimootorid on robotid, mis hindavad uut kodulehte sõltuvalt selle seadetest. Sinu sõbrad ja tuttavad on aga kõige paremad abilised kodulehe info levitamiseks. Räägi kõigepealt sõprade ja tuttavatega, saada neile oma link ja palun neil selle jagamist, kommenteerimist ja laikimist. 

Kasuta sotsiaalvõrgustikke

Facebookis on peaaegu 2 miljardit inimest, see on suurim kanal ehk kui sul pole seal lehekülge, siis jääd ilma väga paljudest külastustest. Kindlasti tasub kodulehele teha ka oma Facebooki leht. Facebooki lehe saad ka ühendada oma veebiga ehk lisada Facebookist viite oma lehele. Mida paremaid postitusi Facebookis lood, seda rohkem ka külastusi ja tulemusi saad. Lisaks Facebookile on tähtsad sotsiaalvõrgustikud veel Twitter, Instagram ja LinkedIn. Sotsiaalmeedia kasutamine eeldab, et teed regulaarselt uusi postitusi.

Kommenteeri foorumites

Kiiret tagasiside ja tuntust saad kui oled aktiivne erinevates foorumites ja portaalides ehk kommenteerid enda valdkonda puudutavat. Vasta lühidalt inimeste küsimustele, anna head nõu ning lisa oma kodulehe link täpsema infoga (kui sellist lehte ei ole, siis loo see leht). Postita oma kodulehe link vaid teemakohastesse foorumitesse ja kommentaariumidesse. Näiteks kui annad finantsalast nõu või tegeled raamatupidamisega, siis ole aktiivne http://www.rmp.ee/foorum/ kui tegeled ehitusega, siis siin: http://www.ehitusfoorum.com/ Valikuid on palju, võta aega, et leida üles kohad, kus sinu valdkonnaga kokku puutuvad inimesed koos käivad. 

Kuidas saada kohe palju külastajaid?

Tee tasulist reklaami. Paljud kulutavad kohe tele-, raadio- või ajakirjandusreklaami peale. Need toovad külastusi, kuid on see-eest väga kallid. Kasuta hoopis e-postiturundust, Facebooki reklaami ja Google Adwordsi. Need on kõige soodsamad ja seetõttu on sellest ka mõttekas alustada. 

E-postiturundus (masspostitus)

Firmadele võib ärilisi ettepanekuid eelnevalt nõusolekut küsimata saata, kuid pole mõtet saata seda kõigile. Kellegile ei meeldi spämm. Saada kirju ainult asjasse puutuvatele ettevõtetele (e-postiturunduse teenusepakkujatega saad teha kokkuleppe, kus ütled, et tahad mingit kindlat sihtrühma). Läbi ühe kampaania jõuad kiiresti paljude inimesteni ja näed mis toimib, kas toode või teenus müüb ning kas sihtrühm on õigesti valitud.

Facebooki reklaamid

Teine soodne kanal on Facebook. Samas peavad seal tehtud reklaamid olema õigesti seadistatud, et need jõuaksid soovitud sihtrühmani. Ise ja kiiruga tehes võib Facebooki reklaam olla kallis, seega võta selle tegemiseks aega ning süvene. Täpsem info: https://www.facebook.com/advertising

Google Adwords

Kolmas kanal mida soovitame on Google AdWords. See on väga hea reklaamikanal, sest jõuad nende klientideni, kes juba Googlest otsivad sinu toodet või teenust. Samuti maksad vaid reaalsete tulemuste eest. Täpsem info: http://www.google.ee/adwords/

Kokkuvõtteks. Vaata ise või lase oma veebiarendajale vaadata üle, et su koduleht oleks õigesti seadistatud ja alusta ise või palka turundaja oma kodulehte tutvustama tasuta ja tasulistes kanalites. Edu!Comments are closed.